Online Medya

(Seçilmiş)

 • Hatay ve diğer kentlerdeki Suriyeli mültecilerle ilgili bilgi kirliliğinin üç nedenden kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Murat Erdoğan, bu nedenleri; “Mültecilerle ilgili güvenilir ve şeffaf bilgi akışı olmaması… Mülteci krizinin aynı zamanda siyasi bir kriz olması… Ana akım medyanın güvenilirliğini yitirmesi…” olarak sıraladı.

 • teyit.org: Suriyeli Mülteciler #1 Olağan Şüpheliler

  Geleneksel ve dijital medyada, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerle ilgili yayılan onlarca yanlış bilgi var.

  Ekim 2016’dan bugüne, teyit.org’a Suriyeli mültecilerle ilgili 271 ihbar gönderildi. İncelenen 25 şüpheli bilgiden 23’ü yanlış, sadece 2’si doğruydu.

  Peki, sahip oldukları her şeyi iç savaşın yerle bir ettiği Suriye’de bırakıp Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan mülteciler, neden sahte haberlerin hedefinde?

 • Türkiye’deki 4 milyon Suriyeli mülteci için ‘işsizlik’ en büyük problem. 1 milyon çalışan Suriyeli içinde çalışma izni almış olanların sayısı sadece 25 bin. Hepsinin gözü İstanbul’da. Ancak, firmaların yüzde 80’i Suriyeli çalıştırmanın avantajlı olduğunu düşünmüyor.

 • Yeni Türkiyeliler…

  Hatay’dalar. Kilis’teler. İstanbul ve İzmir’deler. Birçoğu artık Türkiye doğumlu. Anavatanlarından çok uzakta büyüyorlar. Mevcut tabloya dair konuşan Prof. Dr. Murat Erdoğan: “Mayıs 2011-Ocak 2019 arasında 410 bin Suriyeli bebek Türkiye’de dünyaya geldi. Sadece 2018’de, 140-150 bin çocuk doğdu. Ben, 2015’ten bu yana ‘yüzde 80’den fazlası kalacak’ diyordum, şimdi yüzde 90 diyebilirim.”

 • gazetevatan.com: Suriyelilerin Dönmesi Zor, Türkiye’de Mutlular

  İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ile Gazeteciler Cemiyeti’nce “Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği Projesi” kapsamında yapılan toplantıda, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmeleri yönündeki beklentilerin mümkün görünmediği belirtildi.

 • Mülteciler Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz Fikir Kulübü etkinlikleri devam ediyor. İçeriği “Sosyal Uyum ve Göç” olan konuşmaların alanında yetkin kişilerce yapılmasını sağlayarak bu alanda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Bu faaliyet çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz ikinci konferans 9 Ağustos Perşembe günü Prof. Dr. Murat Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

 • Göç uzmanı Prof. Dr. M. Murat Erdoğan’la, Türkiye'deki göçmenleri ve iç göçü konuştuk. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilere harcanan parayla ilgili sorusunun hükümet tarafından yeterince açıklanam adığını, çünkü doğrudan yardımlar ile dolaylı yardımların birbirine karıştırıldığını söyleyen Erdoğan, 2018 yılında da göçmenlere dair olumlu politikalar beklemiyor.

İletişim

 

Türk-Alman Üniversitesi

Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi - TAGU

 

Prof. M. Murat Erdoğan

Müdür

Email: merdogan@tau.edu.tr , merdogan1103@gmail.com

Tel: +90(216) 333 3224

Mobil: +90(0) 532 300 13 73

 • Siyah Instagram Simge

© 2020 Prof. Dr. M. Murat Erdoğan